Projekt pomocy

OrthoDepot bierze na siebie odpowiedzialność


                                                                                                                                                                                   

 

W ramach projektu pomocowego Fi Bassar e.V. ("Save Bassar"), OrthoDepot wykazuje długoterminowe zaangażowanie w zachodnioafrykańskim kraju Togo w budowę szkoły i systemu kształcenia zawodowego, sierocińca oraz możliwości niezależnej opieki medycznej. 
 
OrthoDepot pomaga obecnie w założeniu kliniki dziecięcej w Bassar i dostarcza 300 uczniom materiały szkolne. Ponadto OrthoDepot regularnie przekazuje produkty medyczne i sprzęt ochronny. OrthoDepot wspiera w ten sposób najsłabszych tego świata i skutecznie promuje zrównoważony rozwój dzieci i młodzieży na miejscu.
 
Od 2012 roku celem projektu pomocowego Fi Bassar e.V. jest budowa niezbędnej infrastruktury i zapewnienie wskazówek dla trwałej samopomocy, wspieranej przez Federalne Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju rządu niemieckiego oraz rząd Togo.
 
Ponadto szpital w Norymberdze zapewnia kształcenie personelu klinicznego na miejscu poprzez dobrowolne delegowanie lekarzy i pielęgniarek z Niemiec oraz regularnie przekazuje sprzęt i urządzenia medyczne.




Dzięki datkom i nieodpłatnej pracy pomocników udało się już w ostatnich latach poczynić ogromne postępy:

 

I. Projekt szkolny

    

Szkoła Podstawowa w Bikotiba
  1. Od 2013 roku na bieżąco realizowane są świadczenia materialne dla szkoły podstawowej w Bassar (ołówki, piórniki, zeszyty ćwiczeń, mundurki szkolne i czesne).
  2. Odnowiono tablice, a nauczyciele otrzymali wsparcie w postaci materiałów roboczych potrzebnych do lekcji
  3. W 2014 roku zakończono budowę studni dla szkoły podstawowej.

Nowa budowa szkoły średniej CEG Ouest Bikotiba
  1. Nowa budowa szkoły średniej. Inauguracja odbyła się w 2018 r.
  2. Do szkoły przekazano więcej sprzętu sportowego
  3. Projekty mające na celu nauczenie uczniów segregacji odpadów i ochrony środowiska w odniesieniu do przyjaznego i czystego środowiska.
 



II. Projekt szpitala


Listopad 2023 - Reportaż o Fi Bassar w togijskiej telewizji




    
 
Od 2017 roku istnieje partnerstwo szpitalne między Szpitalem Norymberskim a Hôpital de Bassar, które jest finansowane przez BMZ (niemieckie Federalne Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) i któremu doradza Instytut na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.
 
Szpital w Norymberdze pomaga szpitalowi partnerskiemu w szczególności poprzez transfer wiedzy i materiałów. Pracownicy są zwalniani w celu odbycia podróży służbowych.
 
W ostatnich latach udało się już zrealizować następujące punkty:
 
  1. Szkolenie personelu, np. w zakresie higieny, zrównoważonego rozwoju, pediatrii, położnictwa, farmacji, diagnostyki USG i EKG, chirurgii i anestezjologii.
  2. Nowe wyposażenie techniczne dla administracji i szkoleń
  3. Utworzenie własnego ujęcia wody
  4. Organizacja usługi sprzątania
  5. Koncepcje utylizacji odpadów, spalarnia odpadów
  6. Wyposażenie chirurgii i anestezji w urządzenia i instrumenty
  7. Odnowienie i modernizacja przygotowania i sterylizacji narzędzi
  8. Zakwaterowanie i zaplecze sanitarne dla krewnych i osób towarzyszących
  9. Zamówienie solidnego ambulansu
  10. Finansowanie lodówek i klimatyzatorów
  11. Pomoc przeciwko Coronie (stężenie tlenu, maski, rękawice, waciki)
  12. Tworzenie sieci i współpraca z innymi organizacjami pomocowymi w terenie
  13. Poprawa wyposażenia finansowego i rzeczowego apteki, szczególnie poprzez partnera współpracy "Apotheker helfen e.V.".
  14. Około 300 bezpłatnych zabiegów chirurgicznych na dzieciach i dorosłych
  15. Badanie przesiewowe dzieci szkolnych w Bassar i dostarczenie okularów w razie potrzeby
  16. Materiały pomocnicze w kontenerach statków (materiały opatrunkowe, instrumenty, urządzenia, artykuły higieniczne, łóżka szpitalne, bielizna dziecięca itp.)


 



III. Projekt sponsoringu edukacyjnego

    
 
Stowarzyszenie Fi Bassar e.V. oferuje młodym dziewczynom wykwalifikowaną możliwość kształcenia, która gwarantuje bezpieczeństwo finansowe i przyszłą niezależność dziewcząt.
 
W Togo szkolenia (np. na krawcową czy fryzjerkę) nie są bezpłatne i wiele dziewcząt nie ma z kim sfinansować swoich szkoleń.
 
Z tego rodzaju wsparcia zawodowego korzystają liczni młodzi ludzie, m.in. krawcy, fryzjerzy, mechanicy samochodowi i murarze. Udział kobiet w sponsorach wynosi ponad 80%. Położne towarzyszą i edukują młode dziewczyny.

Sierpień 2023 r.

    


W ramach naszego sponsoringu szkoleniowego ponownie mogliśmy pomóc ludziom w pomaganiu samym sobie. Ku naszej wielkiej radości, Rali Guemedji i dr Wilkening byli w stanie zapewnić jedenastu młodym ludziom (10 kobietom i 1 mężczyźnie) pomoc w rozpoczęciu działalności (maszyna do szycia, nożyczki, lustro, suszarka itp.), które teraz wykorzystają do założenia własnej firmy. Możliwe było również sponsorowanie szkolenia sześciu kolejnych młodych kobiet.


 


IV. Projekt recyklace plastového odpadu

        
 
Projekt ten zajmuje się problemem odpadów plastikowych i upcyklingiem torebek na wodę w celu stworzenia tornistrów i piórników. Projekt ten został zainicjowany wspólnie z Instytutem na rzecz Ekorozwoju (https://nachhaltigkeit2050.de/en) i udaje mu się rozwiązać problem odpadów, a tym samym stworzyć trwałe możliwości zarobkowe dla ludzi, jak również użyteczne przedmioty w tym samym czasie.
 
Wolontariusze zbierają odpady z tworzyw sztucznych do wykonanych w tym celu koszy. Odpady plastikowe są wykorzystywane w projekcie upcyklingu do produkcji tornistrów i plecaków szkolnych.
 
Za pomocą skutera motorowego z miejscem do załadunku można zebrać odpady i zawieźć je do punktu zbiórki. Jednocześnie stworzyło to miejsce pracy dla kierowcy.
 
Stowarzyszenie Fi Bassar e.V. wspiera młodych ludzi poprzez sponsorowanie szkoleń. Te młode kobiety kończą finansowane przez nas szkolenie i z zebranych materiałów wykonują tornistry i piórniki (np. małe torebki z wodą, które są powszechne w całym Togo).
 
Wspieramy szwaczki, kupując od nich część wyprodukowanych artykułów, a w zamian przekazujemy tornistry i piórniki potrzebującym dzieciom szkolnym.
 
W ten sposób stymulujemy cykl pomagania ludziom w pomaganiu sobie, a jednocześnie możemy przyczynić się do ochrony środowiska.





V. Projekt Budowa Szkoły Zawodowej

    
 
W zlewni Bassar mieszka około 125 000 osób, ponad 60 % z nich ma od 14 do 21 lat. Wielu z nich jest bezrobotnych. Ponieważ nie ma prawie żadnych ofert kształcenia zawodowego, zwłaszcza dla kobiet, Bassar nie jest zbyt atrakcyjny dla młodych ludzi.
 
Fi Bassar e. V. od lat współpracuje z małą szkołą zawodową dla murarzy i elektryków. Właściciel budynku szkolnego zgłosił własne potrzeby i szkoła zawodowa musi opuścić lokal. Na szczęście stowarzyszenie otrzymało od miasta Bassar dużą działkę, która może być wykorzystana do budowy nowego centrum szkoły zawodowej.
 
Ponieważ oferowane dotychczas kierunki kształcenia to na ogół typowo męskie zawody, dla stowarzyszenia bardzo ważne jest włączenie do nowego ośrodka szkolnictwa zawodowego kierunków kształcenia dla kobiet. Projekt jest finansowany przez Fundację Schmitz (https://www.schmitz-stiftungen.de/en) we współpracy z niemieckim Federalnym Ministerstwem Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Sierpień 2023 r.



Mamy dobre wieści ze szkoły zawodowej. System fotowoltaiczny działa i zapewnia wystarczającą ilość energii słonecznej dla uczniów.
 



VI. Projekt "dom dziecka

  

Fi Bassar e.V. wspiera katolicki dom dziecka w Bassar. Dziewczęta i chłopcy, którzy uczestniczą w naszym partnerstwie szkoleniowym, pracują dobrowolnie w domu dziecka zgodnie z naszą zasadą pomagania ludziom, aby pomagali sobie sami.

 


VII. Piłka nożna dziewcząt

  

Fi Bassar zainicjował wyposażenie dziewczęcej drużyny piłkarskiej w koszulki, buty piłkarskie i piłki nożne dzięki firmie Puma.




VIII. Budowa nowej kliniki dziecięcej 2023

Fi Bassar e.V. planuje obecnie budowę nowej kliniki dziecięcej.